
O śnie w życiu najmłodszych
Sen dziecka to świętość! Wypoczęty i wyspany maluszek lepiej funkcjonuje i lepiej się rozwija. Sen w życiu dziecka to nie tylko czas regeneracji, ale i niezwykły czas rozwoju dziecięcego mózgu. Umożliwienie dziecku spokojnego i ciągłego snu jest bardzo ważne. Istotne są oczywiście drzemki w ciągu dnia, jednak najważniejszy jest ciągły sen w nocy. Optymalną porą zasypiania dla najmłodszych jest godzina 19.00 / 20.00 – pozwala to na efektywny wypoczynek i chroni przed różnymi problemami wieku późniejszego. Jak zatem sprostać i zapewnić zdrowy, a także odpowiednio długi sen naszemu maluszkowi?
Temperatura
Po pierwsze, nie przegrzewaj! Dotyczy to zarówno ubrania malucha do snu, jak i temperatury panującej w sypialni. Ta nie powinna przekraczać 20 – 21 stopni C. Przy takiej wysokości, wystarczy że dziecko okryjemy grubszym kocykiem lub kołdrą. Latem, kiedy temperatury często sięgają 30 + przykryjmy dziecko prześcieradłem lub pieluszką tetrową. Warto dobrać okrycie dla niemowlaka odpowiednie do pory roku i temperatury w sypialni, ale także tego, w co ubierzemy dziecko do snu! Kiedy dziecko okryjemy zbyt lekko, może się wybudzać. Z kolei, gdy będzie zbyt ciepło, po rozkopaniu się, rozbudzenie też jest raczej pewne! Co z tym okryciem i ubraniem w takim razie?
Pajacyki i kocyki
Musimy pamiętać o tym, że nie znajdziemy jednego i uniwersalnego okrycia dla maluszka. Każde dziecko jest inne i każde preferuje inne warunki snu. I tak, są dzieci które nie znoszą okrywania krępującego ruchy, inne z kolei będą spać głębokim snem opatulone w kołderkę. Te preferencje często udaje się zaobserwować zaraz po urodzeniu. Są noworodki, dla których ciasno zawinięty rożek będzie spełnieniem marzeń, bo skutecznie przypomina im czas sprzed narodzin, ten w brzuchu mamy! Są noworodki, które zakochają się w lekkim śpiworku, gdzie nic nie będzie im ograniczać swobody ruchów i dziecięcego wiercenia się! Warto próbować różnych technik i odnaleźć to, co Wasz maluch polubi najbardziej.
Co polecamy? Bawełniana lekka piżamka wraz z lekką kołderką to, można rzec, duet idealny. Dobrze mieć też zawsze pod ręką lekki kocyk – może przydać się podczas chłodnych nocy, by dodatkowo przykryć malca, a w letnie dni z kolei, możecie skorzystać tylko z kocyka. Ten też zwykle zabierzemy ze sobą na spacer czy w podróż. Śpiworki i rożki polecamy do testów – kiedy Twoje dziecko woli swobodę lub też wręcz przeciwnie, mocny uścisk. Maluszkowi w tego typu niemowlęcych gadżetach będzie ciepło, więc można zrezygnować z dodatkowego okrycia. To rozwiązanie polecamy tym dzieciom, które słynną z rozkopywania kołderek i kocyków, dla spokojnej nocy rodziców. Dla niesfornych malców idealne będą piżamki-pajacyki. To rozwiązanie dla tych, którzy nie akceptują ani kołdry ani śpiworka! W zależności od pory roku możesz wybrać wersję ciepłą – zimową z grubej bawełny czy merino lub lekką – wiosenną, z cieniutkiej bawełny organicznej. Przy doborze dziecięcych atrybutów do spania na pewno warto zwrócić uwagę na materiał i wybierać tkaniny naturalne, w których skóra dziecka będzie swobodne oddychać, a maluch nie będzie się przegrzewał i pocił.
Pudełko czy kołyska
Inną kwestią jest także to, gdzie śpi nasz maluszek! Do wyboru mamy tradycyjne łóżeczka szczebelkowe, bujane kołyski czy nawet skandynawskie pudełka dla maluchów! To, jakiego wyboru dokonacie zależeć będzie od Waszych preferencji i pewnie dostępnego miejsca! Popularne i bardzo funkcjonalne są dziecięce dostawki, które przysuwamy do łóżka mamy i nasz maluszek zawsze jest w zasięgu ręki. Niby śpi sam, a i z nami. To ważne i wpływające na rozwój, bowiem najnowsze badania wskazują, iż dziecko powinno w pierwszych miesiącach, a nawet latach życia spać z rodzicami. Nie każdy bowiem to akceptuje, dlatego możemy rozważyć inne formy snu malucha. Pudełka rodem ze Finlandii wydają się być także przyjazną opcją, często pokryte są kontrastowymi wzorami, które stymulują rozwój mózgu u dzieci. Kontrastowe wzory mogą skutecznie skupić uwagę malca i rozbudzić jego ciekawość w ciągu dnia! Kołyska to także rozwiązanie godne uwagi, bujanie przypomina bujanie w brzuchu mamy, a często jest i alternatywą dla bujania w ramionach. Kołysanie również uspokaja dziecko. Warto przejrzeć dostępność dziecięcych łóżeczek i zdecydować się na to, które będzie najbardziej funkcjonalne, ale i najlepsze dla malca! Nie zapominajmy jednak również o tym, że od pierwszych miesięcy, oprócz miejsca w sypialni rodziców, maluszek powinien mieć swój pokój, w którym wraz z nim będziemy spędzać dziennie czas na zabawie i odpoczynku.
Rytuał codzienności
Okrycie i łóżeczko to nie wszystko! Na dobry sen ma także wpływ codzienna rutyna i nasze zachowanie wieczorową porą. Warto zadbać o drzemki w ciągu dnia, wprowadzając pewnego rodzaju cykliczność i rytm całego dnia. Dziecku w ten sposób będzie łatwiej i po jakimś czasie, samo zacznie zasypiać o określonych porach. Wieczorem z kolei ważne jest wyciszenie! Zrezygnujmy z nadmiaru aktywności i bodźców – na przykład z oglądania bajek. Lepiej postawić na relaksującą, pachnącą kąpiel o stałej porze, noszenie w chuście i tulenie. Warto zaśpiewać kołysankę czy poczytać książeczkę. Można też wybrać się na wieczorny spacer. To zdrowe i łagodne sposoby, które pomogą w efektywnym wypoczynku i regeneracji. Ważna też jest powtarzalność. Dzieci będą lepiej funkcjonować, kiedy każdego dnia wieczorne rytuały będą takie same i o takiej samej porze!
Życzymy Wam samych dobrych nocy!